01. februar 2018
Lokale og landsdækkende virksomheder søger elever inden for detail, handel og kontor. Derfor deltager 26 lokale virksomheder og landsdækkende detail- og handelskæder i en jobmesse på Learnmark Business
torsdag den 8. februar 2018
kl. 9.00 – 11.00
Strandpromenaden 4c, Horsens
Til jobmessen kan virksomhederne komme i dialog med potentielt kommende elever, og eleverne fra Learnmark Business kan få mere viden om, hvor deres drømmeelevplads findes.
Trine Løkkegaard, erhvervskonsulent på Learnmark Business, står sammen blandt andre praktikcenterkoordinator Birgit Fogh Kofoed bag jobmessen, og interessen for at deltage i jobmessen bekræfter hende i, at der er elevpladser inden for detail, handel og kontor til dem, der kan og vil.
”Jeg hører fra flere virksomheder, at de er klar til at ansætte elever så hurtigt som muligt. Her er jobmessen en god mulighed for, at alle kan se hinanden an og etablere den første kontakt. Der er de seneste dage kommet flere virksomheder til, og jeg er glad for at så mange bakker op om jobmessen – god kontakt til erhvervslivet er meget vigtigt for os,” understreger Trine Løkkegaard.
I jobmessen deltager også elever fra Learnmark Gymnasium HHX, der overvejer at søge en elevplads efter deres studentereksamen.
HK har også en stand på jobmessen, hvor eleverne kan få information om fx ansættelses- og ferievilkår.
Deltagende virksomheder
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|