11. april 2019
Det var første gang, jeg var i USA, og det var spændende at se mange af de steder, som jeg har set på film, i virkeligheden. Det er fx Word Trade Center, FN´s hovedkvarter og The White House.
Sedef, HHX-elevI New York boede vi tæt på China Town, og jeg synes, det er fascinerede, at New York har bydele, hvor forskellige nationaliteter bor samlet. Det gav mig også et indtryk af de forskellige kulturer i USA.
Sedef, HHX-elevNew York overraskede mig. De høje bygninger er med til at gøre byen flot, men der er så mange fattige, som man ikke kan se bort fra.
Sedef, HHX-elevEn typisk dag startede med fælles morgenmad og fælles program til sidst på eftermiddagen. Herefter havde vi som regel fri til at lave det, vi gerne ville. Nogle aftener havde vi fællesspisning – det var hyggeligt.
Sedef, HHX-elevDen største oplevelse var, da vi besøgte Amish-folket. Jeg kan godt lide historie, og det var spændende at se, hvordan de lever, arbejder og går klædt i forhold til resten af verden uden for deres eget lille samfund.
Sedef, HHX-elev-
1: Besøg hos Amish-folket
-
2: At se ud over New York fra Empire State Building
-
3: At gå rundt på Times Square
Da vi var i FN-bygningen og i Verdensbanken, gjorde det stort indtryk på mig, at så mange lande kan samarbejde og gøre verden til det, den er i dag.
Sedef, HHX-elevDet var en rigtig social tur, hvor vi var mange afsted fra min klasse, men også på tværs af årgangen. Når vi havde fri skøjtede vi fx på et et roof top og kunne se ud over det snedækkede New York, shoppede, så musicalen Aladdin sammen og hyggede på værelserne om aftenen.
Sedef, HHX-elevInden vi rejste, havde vi i engelsk arbejdet med emnet USA og kulturforskelle, men det var noget andet selv at komme ud og opleve det.
Sedef, HHX-elevFår du muligheden, skal du tage med på studieturen til USA. Det er meget vildere at se det hele i virkeligheden, i stedet for i film.
Sedef, HHX-elevVi var afsted i 14 dage, og det betød, at vi havde god tid til at se alle must sees i New York og Washington. Der var også plads til at tilpasse programmet efter vejret og ønsker – det var meget rart.
Sedef, HHX-elevDa jeg kom hjem, sagde jeg, at jeg ikke ville spise fast food i et år – det har jeg ikke holdt :-)
Sedef, HHX-elev