25. august 2017
Masser af idéer. 50 gymnasieelever. 16 hold. 10 skoler. Otte dommere. To konkurrencer. To vindere. Det er rammerne, når HTX- og HHX-elever fra Region Midtjylland konkurrerer om en plads til danmarksmesterskabet i henholdsvis Teknologi og Erhvervscase.
Tid og sted for regionsmesterskabet i Teknologi og Erhvervscase
- Adresse: Learnmark Horsens, Stadionsvej 2, 8700 Horsens
- Tidspunkt: Onsdag 6. september 2017, kl. 8.00 – 13.00
HTX: Konkurrence i teknologi og opfinderi
Opgaven for de otte hold fra de tekniske gymnasier HTX er at finde et hverdagsproblem, som de skal løse ved hjælp af teknologi. Til regionsmesterskabet skal HTX-eleverne fremlægge deres innovative løsning med udgangspunkt i en prototype, som de har lavet på baggrund af deres teoretiske viden, analyse, beregninger og viden om at gøre en idé til virkelighed.
HTX-holdet fra Learnmark Horsens har opfundet en flad stikprop, så fx skabe og akvarier ikke skal stå langt fra væggen, når der skal være plads til en stikprop i kontakten.
HHX: Erhvervscase skal hjælpe Sportmaster
I konkurrencen Erhvervscase dyster otte HHX-hold om at komme med det bedste innovative løsningsforslag til Sportmaster, som er årets erhvervscase-virksomhed. Hvert hold har gennem en analyse af Sportmaster defineret nogle af virksomhedens udfordringer, og til regionsmesterskabet skal de fremlægge et begrundet innovativt løsningsforslag til en udvalgt udfordring.
HHX-holdet fra Learnmark Horsens foreslår blandt andet Sportmaster at indgå et samarbejde med Apollorejser om rabat til sportstøj i forbindelse med køb af sportsrejser.
Virkelighedsnær undervisning motiverer
På både det tekniske gymnasium HTX og erhvervsgymnasiet HHX er virkelighedsnær undervisning helt grundlæggende. Derfor er rektor på Learnmark Gymnasium HHX og HTX også stolt af at være vært for regionsmesterskabet, hvor gymnasieelevernes bedste idéer bliver konkrete.
"Det er vigtigt, at eleverne sætter deres teoretiske viden i spil over for konkrete udfordringer, som vi mennesker og virksomheder står overfor. Vi skal lære eleverne at anvende deres viden, og det er projekterne i både teknologi og erhvervscase gode eksempler på," siger Sune Agger.
FAKTA
Deltagende skoler
- Learnnmark Horsens – HHX og HTX
- Skive College – HHX
- Lemvig Gymnasium - HHX
- Mercantec – HHX og HTX
- Skanderborg-Odder Center for Uddannelse – HHX
- Tradium – HTX
- Uddannelsescenter Holstebro – HHX og HTX
- UddannelsesCenter Ringkøbing-Skjern - HTX
- Aarhus Business College – HHX
- Aarhus Tech – HTX
Program for regionsmesterskabet i Horsens
- Kl. 8.00: Skolen åbner, eleverne gør deres stande klar
- Kl. 9.30: Fælles velkomst og åbning af regionsmesterskabet
- Kl. 9.45: Konkurrencen går i gang. Hvert elevhold har 20 minutter til deres standpræsentation for dommerne
- Kl. 12.35: Frokost
- Kl. 13.15: Kåring af vindere og pokaloverrækkelse
- Kl. 14.00: Afslutning
Vurderingskriterier
I begge konkurrencer, Teknologi og Erhvervscase, lægger dommerne vægt på:
- Strategi
- Idé
- Originalitet
- Faglighed
- Kvalitet
- Præsentation
Dommere til regionsmesterskabet i Horsens
- Maibritt Hansen, Tradium, HHX
- Birgitte Nielsen, Aalborg Handelsskole, HHX
- Jakob Lyby Hansen, Aalborg Handelsskole, HHX
- Merete Boutrup Andersen, Bent Brandt, HHX
- Karsten Vestmark, EUC Nord, HTX
- Jørgen Kiel, TECHCOLLEGE, HTX
- Ingrid Jespersen, Vejle Tekniske Gymnasium, HTX
- Jan Rasmussen, Sandvik Coromant, HTX
Om DM i Teknologi og Erhvervscase
Regionsmesterskaberne i Teknologi og Erhvervscase afholdes onsdag den 6. september 2017 i alle regioner. En vinder fra hver konkurrencer går videre til DM i Teknologi og Erhvervscase, som afholdes den 27. september 2017 på Børsen i København.
Danske Erhvervsskoler og –Gymnasier står bag DM i Teknologi og Erhvervscase og samarbejder med Dansk Erhverv omkring afholdelsen af DM.