TIL LYKKE til 24 nyudlærte tømrersvende!

23. marts 2018

TIL LYKKE med svendeprøven til 24 nyudlærte tømrersvende, som fredag den 23. marts blev fejret af familie, mestre, venner, ansatte fra Learnmark Tech og repræsentanter fra 3F, LUU og Byggeriets Uddannelser. 

De nye svende har bestået deres svendeprøven med et flot resultat:

  • 4 sølvmedaljer
  • 1 bronzemedalje
  • 5 ros
  • 14 antaget. 

TIL LYKKE til Anders Møller Jensen, der fik prisen fra Dansk Byggeri. Prisen går til en tømrersvend, der igennem sin uddannelse har være ihærdig, vedholdende og arbejdet målrettet. 

TIL LYKKE til Tobias Paetau Clausen og Mikkel Nielsen, som modtog prisen for holdets bedste kammerat. 

Håndværksmæssig stolthed

Uddannelsesleder Henrik Lynggaard Christiansen sagde blandt andet i sin tale til forårets 24 nyudlærte tømrersvende. 

”Da I i går viste jeres svendestykker frem for mestre, kollegaer, venner og familie, viste I, at gennem uddannelsen har opnået både faglige og sociale kompetencer og en håndværksmæssig stolthed – I ved, hvordan et stykke veludført tømrerarbejde skal se ud!” 

Til svendeprøven har tømrerne udført tømrerarbejde under hensyntagen til

  • Dimensionering
  • Isoleringstykkelser
  • Placering af dampspærre og vindspærre
  • Forankring
  • Udformning af tagfod og evt. skotrende
  • Ventilation af tag og væg. 

De har også vist, at de kan udføre dokumentation i form af

  • Kvalitetssikring
  • Mængdeudtag
  • Stillingtagen til arbejdsmiljø og sikkerhed.

Bageste række fra venstre

  • Bugvi Poulsen, underviser – Learnmark Tech
  • Michael Bech, underviser – Learnmark Tech
  • Marc Wiberg Larsen, Horsens – K. Madsen Tømrer- og Snedker ApS, Horsens
  • Rune Chris Laursen, Horsens – Milton Entreprise ApS, Horsens
  • Chris Sundorf Vinge Pedersen, Uldum – Uldum Huse A/S, Uldum
  • Michel Carbel Svendgaard, Brædstrup – Byens Tømrerforretning v/Brian Nissen, Skanderborg
  • Mikkel Munkø Andersen, Horsens – Horsens Tømrer & Blik ApS, Horsens
  • Rasmus Hjerrild Toustrup, Horsens – B.B. Byg Juelsminde ApS
  • Mikkel Nielsen, Odder – Bytømreren Service ApS, Århus N
  • Thomas Steensen, Horsens – Tømrerfirmaet Henning Lind A/S, Horsens
  • Thomas Mikkelsen, Randers – Ak-Byg Solbjerg 1985 A/S, Solbjerg
  • Frederik Bechsøfft, Tørring – Byggefirmaet Ove Jensen A/S, Vejle
  • Thomas Jensen, Horsens – Doorflex A/S, Hovedgård
  • Mathias Kjær Juul Hansen, Gedved – Sj Tømrer & Blik ApS, Horsens

Fra venstre:

  • Michael Kent Rasmussen, underviser – Learnmark Tech
  • Michael Bech, underviser – Learnmark Tech
  • Christoffer Borggaard, Gedved – A/S Nortvig Horsens, Horsens
  • Tobias Paetau Clausen, Horsens – Tømrerfirmaet Skov A/S, Horsens
  • Niclas Wayan Helms, Horsens – Tømrerfirmaet Weimann & Riisager ApS, Horsens
  • Phillip Riska Nielsen, Uldum – Tømrerfirmaet Pasgaard ApS, Vejle
  • Silas Nicki Krøjgaard, Hornsyld – Eslunds Husreparation v/Søren Eslund Pedersen
  • Jeppe Guldbæk Hannibal, Horsens – Torntoft og Mortensen A/S, Horsens
  • Phillip Pletbjerg Sveistrup, Løsning – Østjysk Byggeservice ApS, Hedensted
  • Anders Møller Jensen, Hovedgård – Tømrermester Brian Andersen ApS, Skanderborg
  • Victor Grønborg, Horsens – Poul Thomsen Entreprise ApS, Horsens
  • Henrik Urban Thaysen, Hovedgård – AJ Byggeservice A/S, Horsens
  • Lasse Lindbjerg Lading, Horsens – Tømrermester Lars S ApS, Juelsminde
  • Christian Thorborg Larsen, Horsens – Mørk Andersen Byg ApS, Horsens