TILLYKKE til 19 nyudlærte tømrersvende

09. oktober 2017

TILLYKKE med svendeprøven og de gode resultater til de 19 nyudlærte tømrersvende.

TILLYKKE til medaljemodtagerne: en sølv og en bronze. 6 tømrersvende bestod med ros og 11 blev antaget.

Fredag den 29. september var der overrækkelse af svendebrevet, hvor familie, venner, mestre og kolleger var inviteret med.

Til deres svendeprøve udviste tømrersvendene en håndværksmæssig stolthed og at de er i stand til at udføre tømrerarbejde med fokus på både de praktiske og teoretiske kompetencer.Ved svendeprøven viste tømrersvendene at de kan udføre arbejde med hensynstagen til fx

  • Dimensionering
  • Isoleringstykkelser
  • Placering af dampspærre og vindspærre
  • Forankring
  • Udformning af tagfod
  • Ventilation of tag og væg
  • Kvalitetssikring

Bagerste række fra venstre

  • Búgvi Poulsen, underviser – Learnmark Tech
  • Henrik Antoni Kyndesen, Horsens – T.S. Hansen A/S, Horsens
  • Jimmy Gylling Nielsen, Horsens – Nordbyens Murerforretning Horsens ApS, Horsens
  • Mathias Østerlund Ahle, Tørring – Tømrermester Lars S ApS, Juelsminde
  • Lasse Bech Pedersen, Hovedgård – Pro-Byg v/Dennis Hoé, Horsens
  • Martin Erik Olsen, Horsens – Learnmark Tech, Horsens
  • Kim Dahl Jørgensen, Flemming – Raunstrup Tømrer A/S, Vejle
  • Christian Andersen, Hedensted – Pro-Byg v/Dennis Hoé, Horsens
  • Brian Nielsen, Horsens – Dalum Byg ApS, Odder
  • Kasper Svendsen, Horsens – Varberg Tømrer og Ejendomsservice ApS, Løsning
  • Niklas Pontoppidan Jakobsen, Horsens – Doorflex A/S, Hovedgård
  • Martin Wojnar Foged, Horsens – Egebjerg Byg & Bo ApS, Ejstrupholm
  • Lasse Rasmussen, underviser – Learnmark Tech

 

Forreste række fra venstre

  • Sune Vestergaard Svane, Horsens – Lin-Byg ApS, Juelsminde
  • Daniel Ramskov Jensen, Horsens – A/S Nortvig Horsens, Horsens
  • Marco Daugaard Jørgensen – Horsens – FM-Søkjær Entreprise A/S, Horsens
  • Oliver Patrick Sørensen, Horsens – Pro-Byg v/Dennis Hoé, Horsens
  • Mads Jeppesen, Juelsminde – J.H. Tømrer & Snedker A/S, Juelsminde
  • Christian Harris Ribberholt, Horsens – Milton Entreprise ApS, Horsens
  • Claus Stegmann Lomholt Poulsen, Hornsyld – Eslunds Husreperation v/Søren Eslund Pedersen, Hornsyld

 

Liggende forrest

  • Bo Sand Pedersen, Odder – Jc Tegn & Byg ApS, Odder