29. oktober 2025
Innovation A er nyt studieretningsfag på Learnmark Gymnasium HHX
Elever, der i august 2026 starter på Learnmark Gymnasium HHX, kan som nogle af de få i landet vælge studieretningsfaget innovation på A-niveau. Det har Børne- og Undervisningsministeriet godkendt.
HHX-elever i Horsens har i mange år kunnet vælge faget innovation på B-niveau, men fremadrettet bliver der skruet op for især den teoretiske del af innovationsfaget, så eleverne kan afslutte det på højeste gymnasiale niveau.
Børne- og Undervisningsministeriet har modtaget flere ansøgninger om udbud af innovation på A-niveau, og her er Learnmark Gymnasium HHX en af de få skoler, der har fået tildelt udbuddet. Det kan der ifølge rektor Sune Agger være flere årsager til.
Lærerteamet omkring innovationsstudieretningen har gennem mange år leveret undervisning på højt fagligt niveau. Derudover har deres tilgang til undervisningens gennemførelse været innovativ med fokus på mange samarbejder med lokale virksomheder, organisationer og iværksættermiljøer. Det er derfor fuldt og helt deres fortjeneste, at vi som en af få skoler fremadrettet kan udbyde innovation på A-niveau.
Sune Agger, rektor på Learnmark Gymnasium HHX & HTX
Innovationsstudieretningen har i flere år været meget populær på Learnmark Gymnasium HHX, hvor op mod en tredjedel af en årgang har valgt studieretningen. Innovation på A-niveau giver eleverne særlige kompetencer, der styrker dem i både deres videre uddannelse og fremtidige karriere.
Vi betragter innovation som en vigtig del af elevernes almene og erhvervsrettede dannelse, som styrker deres studiekompetencer. Vi har tæt kontakt med tidligere elever, og her ser vi, at mange bruger de kompetencer de opnår igennem innovationsstudieretningen.
Sune Agger, rektor på Learnmark Gymnasium HHX & HTX
Stærkt lærerteam
Allerede før innovation på B-niveau blev godkendt som studieretningsfag udbød Learnmark Gymnasium HHX faget på forsøgsbasis – siden har lærerteamet omkring faget og studieretningen haft fokus på udvikling af faget, undervisningsmetoderne og deres egen faglighed.
Teamet har både været med til at udvikle lærerplaner for faget, udgivet undervisningsmateriale om innovation og entreprenørskab, afholdt kurser i faget og videreuddannet sig i blandt andet social bæredygtighed, og bæredygtig forretningsudvikling.
Derudover står lærerteamet bag Learnmark StartUp, hvor HHX- og HTX-elever kan få hjælp til at starte deres egen iværksættervirksomhed.
Bredt lokalt samarbejde
Horsens Kommune har lanceret en ambitiøs iværksætterstrategi med målet om at blive landets førende kommuner inden for iværksætteri. Det gør kommunen til en central samarbejdspartner i forhold til at styrke den faglige indsats på innovationsstudieretningen – et samarbejde der kun vil blive styrket med innovation på A-niveau.
Eleverne på studieretningen med innovation opbygger gennem deres uddannelse et bredt netværk til det lokale erhvervsliv – både inden for iværksætteri og mere etablerede virksomheder. Derudover arbejder eleverne også meget med socialøkonomiske projekter, hvor gymnasieeleverne gennemfører værdiskabende aktiviteter for udsatte unge og ældre i kommunen i samarbejde med den boligsociale organisation Bo Trivsel.
Her arrangerede en gruppe elever sidste år julebanko for beboere i Sundparken, og det gav dem en anden dimension på innovation, end den mere virksomhedsrettede, som de ofte arbejder med.
Når vi arbejder med innovation og iværksætteri handler det tit om, hvem der bedst kan få pengene til at vokse. I dette projekt handlede det om at skabe social værdi for andre end os selv – og det har bestemt også givet os en social værdi.
Kenan Piric, daværende HHX-elev. HHX-student i juni 2025
Mød os på
Uddannelsesmessen
den 1. november 2025
Mere end 100 Learnmark-elever og -medarbejdere
deltager i Uddannelsesmessen, og alle er klar til at svare på dine spørgsmål
om fx vores uddannelsers indhold, studiemiljø og fremtidsmuligheder.
Læs mere på horsens.dk/uddannelsesmesse